باستان شناسان

ارائه دهنده خدمات مشاوره ای کنکور کارشناسی ارشد و دکتری باستان شناسی

باستان شناسان

ارائه دهنده خدمات مشاوره ای کنکور کارشناسی ارشد و دکتری باستان شناسی


تکامل تک خطی تایلر

سوال مهمی که توسط انسان شناسان اولیه پرسیده می­شد این بود که چرا جوامع در سطح مشابه یا متفاوتی از تکامل و توسعه هستند. بسیاری از افراد نیز امروزه چنین سوالی را مطرح می­کنند. ادوارد تایلر سعی کرد از طریق تفسیر شناخته شده تکامل تک خطی این سوال را پاسخ دهد. تکامل تک خطی، دیدگاهی است که جوامع یک مسیر واحدی به سوی پیچیدگی، پیشرفت و تمدن را طی می­کنند. بحث اصلی تایلر اینست که به دلیل اینکه همۀ انسانها دارای استعداد عقلی ذاتی هستند آنها به طور مدام جوامع­شان را بهتر می­کنند. از طریق فرایند تکامل، جوامع به سوی پیشرفت و تمدن حرکت می­کنند.

برای رسیدن به این نتیجه، تایلر از گزارش­های بازدید کنندگان غربی استفاده کرد تا عناصر فرهنگی مشخص از جوامع متفاوت شامل تکنولوژی، خانواده، اقتصاد، سازمان سیاسی، هنر، مذهب و فلسفه را مقایسه کند. و سپس وی این مدارک را سازماندهی کرد و طبقه بندی تحت عنوان "وحشی­گری"،" بربریت" و" تمدن "را ارائه داد ( نگاه کنید به شکل 6). نظریه پردازانی مثل تایلر فرض می­کنند که جوامع جمع­آوری کننده- شکارگر و دیگر جوامع غیر غربی در یک سطح پایینتر از جوامع متمدن اروپا زندگی می­کنند. این یک دیدگاه قوم مرکزی از توسعه اجتماعی بود. براساس این اعتقاد که جوامع غربی مرکز جهان متمدن هستند و جوامع غیر غربی ذاتا پست هستند.

تایلر و دیگر متفکران قرن 19 چنین ادعایی داشتند که انسانهای اولیه سرانجام از مرحله بربریت به مرحله تمدن رسیدند و شبیه خانمها و آقایان بریتانیایی شدند. البته تایلر معتقد بود که این جوامع به کمکهای جوامع متمدن برای رسیدن به این مرحله نیاز داشتند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی